top of page

Pytania i odpowiedzi

Na jakie schorzenia pomaga komora hiperbaryczna?

  • choroba dekompresyjna,

  • zatrucia czadem,

  • zatory gazowe,

  • beztlenowe i mieszane martwicze zakażenie tkanek miękkich,

  • nagłe niedokrwienie tkanek miękkich,

  • urazy mięśniowo-szkieletowe,

  • oparzenia termiczne,

  • nagła głuchota idiopatyczna,

Inne wskazania:

  • trudno gojące się rany / stopa cukrzycowa.

  • popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich.

  • przewlekłe zmęczenie,

  • fibromialgia (wielomiejscowy ból, zmęczenie oraz zaburzenia snu),

  • choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie, itp.

  • ogniska udarowe.

  • choroby układu nerwowego: ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona, SM, itp.

 

Co leczy komora tlenowa?

  • choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch,

  • komora hiperbaryczna może ulżyć cierpiącym na migreny,

  • tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości.

 

Kto nie może korzystać z komory hiperbarycznej?

Do grupy przeciwwskazań zalicza się:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,

  • przebyte operacje zatok lub ucha,

  • rozedma z retencją CO2,

  • astma oskrzelowa, POChP,

  • zabiegi na klatce piersiowej, niewydolność serca.

  • aparat słuchowy w wywiadzie,

  • rozrusznik serca, krwotok,

  • wysoka ciepłota ciała (przewlekłe stany gorączkowe),

 

Kiedy nie stosujemy tlenoterapii?

W ostateczności dochodzi do hipoksji histotoksycznej, która jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania tlenoterapii. W przypadku zawartości tlenu we krwi na poziomie mniejszym niż 94% należy rozpocząć podawanie pacjentowi tlenu w małych ilościach.

 

Jakie choroby można leczyć tlenem?

Tlenoterapię stosuje się, gdy u pacjentów wykryto niewydolność oddechową organizmu, która może wystąpić przy długotrwałych chorobach układu oddechowego, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), a także z przyczyn poza płucnych.

 

Co można wyleczyć w komorze hiperbarycznej?

Skuteczność komór hiperbarycznych jest potwierdzona również w przypadku przewlekłych chorób skóry, różnych stanów zapalnych, odmrożeń, złamań, stłuczeń, anemii spowodowanej utratą krwi, a także wspomagająco w leczeniu grzybicy.

 

Czy warto skorzystać z komory hiperbarycznej?

Wspomaga regenerację organizmu, przyspiesza rehabilitację po wszelkiego rodzaju kontuzjach bądź zabiegach chirurgicznych, zapobiega przeciążeniu organizmu, poprawia ogólne samopoczucie – to wszystko zalety terapii hiperbarycznej.

 

Jak długo można przebywać w komorze hiperbarycznej?

Każdy bezpieczny zabieg w komorze trwa od 60 – 90 minut. Nie zaleca się wykonywania dłuższych zabiegów.

 

Czy można mieć telefon w komorze hiperbarycznej?

Przed samym wejściem na zabieg skorzystaj z toalety, zdejmij biżuterię i przebierz się w wygodną odzież. Weź ze sobą skarpetki. Pamiętaj również, że nie wolno mieć przy sobie telefonu, ani żadnych innych urządzeń elektronicznych i zegarków.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na stawy?

Efekty można zauważyć nawet u pacjentów w bardzo zaawansowanym stadium. Tlen podawany w komorze hiperbarycznej zmniejsza stan zapalny, dotlenia komórki organizmu, a przez to też przyspiesza regenerację tkanek, co jest istotne przy uszkodzeniach stawów wywołanych chorobami reumatoidalnymi.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na depresję?

Prócz tego regularne sesje HBOT polepszają ogólny stan zdrowia. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na leczenie depresji, przyspieszając metabolizm komórek nerwowych. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

 

Czy komora hiperbaryczna leczy boreliozę?

Dodatkowo, są mikroorganizmy, które cechuje umiejętność szybkiego oczyszczania się z toksyn. Udowodniono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej skutecznie wspierają leczenie boreliozy. Oczywiście jest to jeden ze składników kompleksowej terapii połączonej z leczeniem antybiotykami.

 

Co nie jest wskazaniem do tlenoterapii?

Co to dokładnie oznacza? Terapii tej nie poleca się kobietom w ciąży, osobom ze stanem gorączkowym oraz infekcją wirusową. Nie będzie też odpowiednia dla osób cierpiących na ostre schorzenie uszu, zapalenie nerwu wzrokowego czy padaczkę.

 

Czy tlenoterapia leczy?

Terapia dostarcza tlenu chorym tkankom, przez co skutecznie zapobiega dalszym uszkodzeniom mięśnia serca i atakom serca. Poprawia też efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomaga w dotlenieniu tkanek chorych z powodu zakrzepów i niedrożności naczyń krwionośnych.

 

Jak często można korzystać z komory tlenowej?

Jak często można korzystać z tlenoterapii hiperbarycznej? W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów terapii tlenem zalecamy wykonywanie zabiegów systematycznie. Zabiegi wykonywane są w seriach od 10 do 30 zabiegów codziennie lub co drugi dzień. Czas trwania jednej terapii to 60 min w pełnym ciśnieniu.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga w leczeniu szumów usznych?

U pacjentów, w przypadku których włączono w cykl leczenia HBOT w ciągu 3 miesięcy od momentu wystąpienia objawów, zmniejszenie poziomu nasilenia szumów usznych średnio o 50% potwierdzono u około 70% chorych. Skuteczność terapii spada o połowę w przypadku przystąpienia do leczenia w okresie dłuższym niż 90 dni.

 

Czy tlenoterapia jest bezpieczna?

Tlenoterapia jest niezwykle bezpieczna. Z zabiegów mogą korzystać zarówno bardzo małe dzieci, jak i osoby starsze. Dwuosobowa komora pozwala na przebywanie z dzieckiem podczas zabiegu.

 

Przy jakiej saturacji trzeba jechać do szpitala?

Prawidłowa saturacja wynosi 97–98 proc., a tzw. ciśnienie parcjalne tlenu we krwi (pa02) wynosi od 80 do 100 mmHg. Jeśli zaczyna się ono obniżać poniżej 60 mm Hg, zaczyna gwałtownie spadać ilość hemoglobiny. – To jest ten niebezpieczny obszar, kiedy pacjent jest niedotleniony i wymaga tlenoterapii.

 

Czy da się przedawkować tlen?

Przedawkowanie tlenu prowadzi do działań niepożądanych ze strony układu oddechowego oraz centralnego układu nerwowego, hemolizy erytrocytów, zmniejszenia rzutu systemowego.

 

W co się ubrać do komory hiperbarycznej?

Do komory hiperbarycznej najlepiej wejść w ubraniu z naturalnej tkaniny (bawełna, len itp.). Strój do komory hiperbarycznej powinien być bardzo prosty - koszulka i spodenki.

 

Na jakie schorzenia działa komora normobaryczna?

Może przyspieszać regenerację po zawałach serca i udarach mózgu, wspomagać krążenie i regulację ciśnienia krwi, wzmacniać układ odpornościowy, pomagać łagodzić bóle migrenowe i reumatyczne, ułatwiać oddychanie osobom chorującym na astmę i alergię.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na raka?

Tlenoterapia hiperbaryczna może uchronić przed nowotworem!

Tlenoterapia oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, które są rakotwórcze. Obniża się poziom markerów nowotworowych (białka CRP, glikoproteiny).

 

Jak prawidłowo oddychać w komorze hiperbarycznej?

Prawidłowo: swobodnie, przez nos, najlepiej torem przeponowym. Pamiętajcie by nie oddychać przesadnie głęboko.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na zatoki?

W uzupełnianiu terapii schorzeń takich jak zapalenie zatok komora hiperbaryczna jest niezwykle skuteczna.

 

Czy komora hiperbaryczna podnosi ciśnienie?

Tlen wspomaga leczenie zakażeń i stanów zapalnych oraz zwiększa aktywność komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych tkanek, powodując ich regenerację. W komorze hiperbarycznej podnosimy ciśnienie powyżej 1,5ATA.

 

Czy po komorze hiperbarycznej można pić alkohol?

Przez ok 3h nie powinno się pić alkoholu, ani palić papierosów.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na cukrzycę?

Zdecydowanie tak. Ponadto, w wyniku terapii, poprawia się ogólny stan organizmu u chorego na cukrzycę. Sesje w komorze hiperbarycznej sprzyjają leczeniu większości komplikacji związanych z cukrzycą.

 

Na czym polega terapia hiperbaryczna?

Zabieg jest bezbolesny, polega jedynie na wdychaniu leczniczego tlenu – każdy kilkunastominutowy seans terapeutyczny w komorze hiperbarycznej przynosi uczucie rozluźnienia. Odtruwamy również organizm zmniejszając ilość toksyn, efektywnie stymulujemy go do szybszej regeneracji i neutralizujemy wszelkie stany zapalne.

 

Czy komora Normobaryczna a hiperbaryczną to to samo?

Główna różnica między komorą hiperbaryczną a normobaryczną polega na maksymalnym czasie terapii. Korzystanie z hipoterapii przez dłuższy czas niż 120 minut jest niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Tymczasem w przypadku normobarii nie ma takich przeciwwskazań.

 

Czy tlen przyspiesza starzenie?

Tlen zapewnia komórkom prawidłowe odżywienie dzięki czemu są zdolne do prowadzenia podziałów a zatem i do szybszej regeneracji tkanek co spowalnia procesy starzenia się skóry.

 

Jak rozpoznać niedotlenienie organizmu?

Ciche niedotlenienie, początkowo bez zauważalnych duszności. Jedynym sposobem na sprawdzenie obecności tego stanu jest badanie saturacji za pomocą pulsoksymetru. Prawidłowy wynik saturacji to 95–98%

 

Ile trwa leczenie w komorze hiperbarycznej?

Standardowo zabieg trwa od 45 do 90 minut, odbywa się raz dziennie – całkowita ilość zabiegów dla poszczególnych pacjentów wynosi od 10 do 60 i zależy od rozpoznanego schorzenia. Komora hiperbaryczna pozwala osiągać ciśnienie powyżej 1,5 ATA, dzięki czemu terapia przynosi wymierne efekty.

 

Czy po zawale można korzystać z komory hiperbarycznej?

Zabiegi w komorze hiperbarycznej obniżają ryzyko zawału, zmniejszają nasilenie zmian patomorfologicznych w ogniskach zawałowych, jak również przyspieszają gojenie się blizny zawałowej.

 

Jakie jest ciśnienie w komorze hiperbarycznej?

Obecnie stosowane ciśnienia w terapii hiperbarycznej mieszczą się w zakresie 1,1 do 1,5 ATA. Poziom stosowanego ciśnienia zależy od leczonego schorzenia, oczekiwanych efektów oraz indywidualnych predyspozycji i wymagań pacjenta. W tym zakresie ciśnień, terapia jest wystarczająco skuteczna i bezpieczna.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na żylaki?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą terapeutyczną, która wpływa na poprawę funkcjonowania całego układu krążenia. Posiada klinicznie udowodniony wpływ na likwidację powikłań w leczeniu zakrzepicy żylnej.

 

Czy komory tlenowe są bezpieczne?

Najczęstszym efektem ubocznym tlenowej terapii hiperbarycznej jest uraz ciśnieniowy uszu i zatok, wywołany wysokim ciśnieniem. Aby zminimalizować ryzyko barotraumy, należy stosować się do zaleceń oczyszczania uszu podczas kompresji.

 

Czy komora hiperbaryczna pomaga na cukrzycę?

Zdecydowanie tak. Ponadto, w wyniku terapii, poprawia się ogólny stan organizmu u chorego na cukrzycę. Sesje w komorze hiperbarycznej sprzyjają leczeniu większości komplikacji związanych z cukrzycą.

 

Czy tlen przyspiesza starzenie?

Tlen zapewnia komórkom prawidłowe odżywienie dzięki czemu są zdolne do prowadzenia podziałów a zatem i do szybszej regeneracji tkanek, co spowalnia procesy starzenia się skóry.

 

Czy można mieć telefon w komorze hiperbarycznej?

Przed samym wejściem na zabieg skorzystaj z toalety, zdejmij biżuterię i przebierz się w wygodną odzież. Weź ze sobą skarpetki. Pamiętaj również, że nie wolno mieć przy sobie telefonu, ani żadnych innych urządzeń elektronicznych i zegarków.

 

Jakie efekty po komorze hiperbarycznej?

Zabiegi HBOT powodują tworzenie się nowych naczyń włosowatych, co w znacznym stopniu poprawia ukrwienie, natlenienie i odżywienie komórek skóry, dzięki czemu staje się ona odporniejsza na infekcje i zdolna do szybkiej regeneracji.

 

Czy komora hiperbaryczna odchudza?

Wizyta w komorze hiperbarycznej pobudza krążenie krwi, co znacząco poprawia m.in. przemianę materii. Z kolei unormowany metabolizm przyspiesza spalanie kalorii, co jest równoznaczne z utratą masy ciała. Dodatkową korzyścią, jaką niesie sesja w komorze hiperbarycznej, jest regeneracja i odmłodzenie tkanki mięśniowej.

 

Jak sprawdzić czy ma się niedotlenienia mózgu?

Objawy, które pojawiają się przy niedotlenieniu mogą pojawić się nagle:

  • zawroty głowy.

  • ból głowy.

  • zaburzenia poznawcze.

  • zaburzenia czucia i równowagi.

  • posinienie twarzy.

  • drgawki.

  • śpiączka.

2222222.jpg
bottom of page